O mých skupinových lekcích BABY masáže

Narodili jsme se s velmi "hladovou kůží". Miminka mají hlubokou potřebu kontaktu a pokud jej nedostanou, narušuje to jejich zdravý vývoj.

Prostřednictvím doteku je předáváno našemu mozku mnoho neuronálních impulsů, které stimulují produkci hormonů, které následně vyvolávají dobré fyzické a emocionální pocity. Jednoduše řečeno, lidé pod dotekem rozkvétají.

Hlad po doteku je skutečná lidská potřeba a i když je dotek fyzický, je naší výživou a kotvou.

Dr. Mark Sircus

Už teď se můžete těšit na plánovaný 4-týdenní kurz masáže miminek, viz Připravované kurzy.

Kde lekce probíhají?

Kurzy otevírám ve Šternberku a v Olomouci dle aktuálního zájmu. Minimální počet proto, aby se uskutečnily jsou 3 zájemci.

Co s sebou na lekci:

 • pohodlné oblečení
 • přebalovací podložku či látkovou plenku
 • náhradní plenku pro přebalení
 • mléčnou výživu, pokud nekojíte
 • dobrou náladu a pohodu
 • olejíček si vzít můžete, ale nemusíte, na lekcích zapůjčuji každému za studena lisovaný bio olivový olej

Co vás nejčastěji zajímá:

 • 1
  Kurz masáže je určený pro rodiče a jejich miminka od narození do 12 měsíců
  Proč jen do 12 měsíců? Tato hranice je doporučovaná IAIM kvůli tomu, že miminka začínají být v tomto období velmi aktivní a zvídavá. Proto bývá velmi těžké je na kurzu uhlídat a rodiče pak většinou celou dobu kurzu jen úzkostně dohlíží na to, aby jejich dítko "neobtěžovalo" jiné miminka nebo jejich rodiče. U některých miminek toto zvídavé období začíná i dříve, ale vždy to nechávám na rodičích, jestli se i přes to dokáží přenést a na kurz docházet.

  Masírovat můžete vaše dítko samozřejmě i později, ale dá to víc úsilí najít ten správný čas. Protože už vám nevydrží moc v klidu, bude to chtít důvtipnou strategii, kterou si na kurzu také řekneme. A hlavně- jak masáž přizpůsobit starším dětem, aby je bavila.
 • 2
  Vítáni jsou i tatínkové dětí
  Pokud se zúčastní maminka i tatínek, vždy masíruje jen jeden z nich, aby miminko nebylo zmatené.
 • 3
  Během 4 lekcí vás naučím celotělovou masáž miminka
  Masážní tahy předvádím na své panence a snažím se, aby všichni pochopili význam jednotlivých tahů. Naučíte se, jak pomoci miminku při bolestí bříška, kolice nebo jak mu pomoci uvolnit se a tím mu umožníte kvalitnější spánek. Jako bonus vám ukážu koordinační cviky, tzv. Baby Handling, podporující správný psychomotorický vývoj.
 • 4
  Co se ještě dozvíte?
  Během společných setkání se naučíte, jak komunikovat se svým miminkem pomocí dotyků. Kromě toho získáte množství praktických vědomostí a dovedností, např. jak si poradit s bolavým bříškem, proč vlastně bříško bolí a musí bolet? Jak se dá dotykem zahnat smutek, úzkost a strachy vašich dětí. Čeho všeho můžete masáží dosáhnout, proč byste měli masírovat své děti?
 • 5
  Kurz probíhá v poklidné atmosféře a maximálně se přizpůsobujeme potřebám miminek
  Ŕídíme se mottem: děti se můžou chovat jako děti, tzn. můžou plakat, čůrat, kakat, hrát si... Jakmile uznáte za vhodné, můžete masáž kdykoliv přerušit a věnovat se aktuálním potřebám miminka (utišení pláče, kojení, přebalování apod.) Vše bez stresu. Vytváříme místo dobré pro děti, kde nejsou umlčovány 🙂

  Vůbec nevadí, když pro miminko není správný čas na masáž- někdy je přetažené nebo potřebuje nakojit, pochovat, utěšit.. Proto mám pro vás k dispozici panenky a tahy rodičům opakuji i po přestávce s malým občerstvením. Na pozadí většinou hraje klidná relaxační hudba.
 • 6
  Nikdy nemasírujeme plačící a spící miminka
  Masáž je totiž způsob komunikace a potřebujeme zpětnou vazbu. Proto respektujeme signály miminka a snažíme se mu ve všech potřebách vycházet vstříc. Nevadí, když vám miminko po cestě na lekci usne, spánek je důležitý. Proto dostanete náhradní panenku na naučení tahů, zatímco může miminko klidně spát.
 • 7
  Manuál tahů
  Každý rodič dostane v rámci kurzu manuál všech tahů s krásnými popisnými obrázky. Takže se nemusíte bát, že byste na něco doma zapomněli 🙂
 • 8
  Dotazy během lekcí
  Kdykoliv se můžete zeptat na to, co vás zajímá. Neexistují hloupé otázky, ráda vám na vše ohledně masáží miminek odpovím. V případě, že byste chtěli znát zkušenosti jiných rodičů, váš dotaz můžete vnést do diskuze na konci každé lekce.
 • 9
  Proč se raději neučit masáže miminek doma z neprofesionálních zdrojů
  Na internetu jsou dnes mraky informací zdarma, které se týkají masáží miminek. Nikdo vám ale za jejich správnost neručí. Bohužel sama jsem našla i vyložené nesmysly, které by se mohly negativně podepsat na zdraví vašeho miminka (např. masáž bříška proti směru hodinových ručiček!).

  Proč byste si měli radši zvolit služby profesionálního instruktora? Protože má bohatou praxi, mnohé zkušenosti ve svém oboru a čerpá ze spolehlivého zdroje informací. Dále zodpovídá za to, co vás naučí, poradí vám na míru a případně vás opraví. A hlavně předá vám veškeré know-how přehledně v kostce, takže ušetříte čas hledáním informací jinde.
 • 10
  Co se naučíte na kurzu můžete aplikovat celý život
  Masírovat miminko pak můžete kdekoliv a kdykoliv, s menším přizpůsobením i v pozdějším věku. Nabyté zkušenosti z kurzu můžete poté využít i na vašich dalších dětech.

Jak lekce probíhají?

Tok lekcí určují především děti. Pokud jsou na začátku spokojené a klidné, přejdeme rovnou k masážím. Jindy zase začínáme teorií, pokud maminkám miminka spí nebo je zrovna krmí. Osnova ale zůstává stejná:

 • Úvod + představení
  Na začátku první lekce se představíme a pozvolně přejdeme ke krátké relaxaci. Další začátky lekcí bývají ve stejném duchu, řekneme si, co je u nás nového, a poté se věnujeme PRAXI masáži miminek.
 • Praxe - masáž miminek
  Následuje svlečení miminek a masáž jejich nožiček, protože tuto část miminka většinou nejvíce milují a nechrání si ji tolik, jako střed těla (spící miminka neprobouzíte a učíte se masírovat místo nich na panenkách, pokud ale většina miminek spí, necháváme tuto praktickou část nakonec). Postupně se učíme masírovat na každé další lekci další část tělíčka: bříško, ruce, hrudník, obličej a záda. Na začátku vždy opakujeme již naučené tahy z minula. Ukážeme si v praxi i jemné pohyby, neboli baby handling, které podporují správné propojení hemisfér a slouží jako nácvik lezení.
 • Pauza + občerstvení
 • Teorie
  Po krátké pauze následuje teorie, na které vám třeba vysvětlím, jaký správný olejíček na masáž vybrat, dále jaké je vhodné místo a čas na masáž doma, jaké jsou výhody kojenecké masáže, co je to kolika a jak lze od ní ulevit a o možnostech přizpůsobení masáže pro starší děti (až do puberty).
 • Diskuze
  Na konci lekce diskutujeme o aktuálních tématech, které vás zajímají, jako je kojení, uspávání, pláč, apod.

Přijďte na mou lekci také a poznejte moc léčivého doteku 🙂