Můžete jíst „nadýmavky“ i kojit bez výčitek :)

“ Kojící matka může jíst všechno. Nemusí se vyhýbat kořeněným potravinám, česneku, zelí nebo alkoholu. Kojící matka by měla jíst normální zdravou výživu. Ačkoli existují situace, kdy něco, co matka jí, může mít vliv na dítě, je to neobvyklé. Nejčastěji lze koliku, „plynatost“ a pláč zlepšit změnou techniky kojení, spíše než změnou mateřské stravy.”

Dr. Jack Newman, kanadský pediatr
a světový odborník na kojení, více zde

Každá kojící maminka čerstvého miminka slyší ze všech stran, co všechno by jíst neměla, protože to přece nadýmá. Mnohdy jí to tak vystresuje, že skončí jen na banánech, mrkvi a rýži.

Také jsem to u prvního miminka tak měla. Vždy, když jsme seděli někde v restauraci, smutně jsem koukala do jídelního lístku a snažila se hledat v každém jídle potencionálního nepřítele.

Hmm, dala bych si pizzu… To nééé, tady je cibule, támhle česnek a tady zase brokolice. A jakou chuť jsem měla na minerálku (kojících čajů jsem už měla plné zuby), jenže ta má v sobě zase bublinky, achjoo!

Stala jsem se doslova otrokem o chlebu a vodě. Co bych ale neudělala proto, aby ty prdíky konečně odešly. Ony se ale rozhodly na truc mě a Zuzanku trápit dál… Dieta nepomohla, spíš mě stresovala. S hladovým žaludkem jsem byla věčně podrážděná a to se podepisovalo i na neklidu Zuzanky, která plakala čím dál víc…

Jenže co mám dělat, když všichni tvrdí, že to, co jíte přechází do mléka? Ale jak se taková brokolice nebo hrách dostane ze střeva krví až do mléka? To mi jako lékařce vcelku vrtalo hlavou… A navíc, jak to, že v některých zemích tyto doporučení neznají a prdíky nemají? Aha!

“Kdyby byly nadýmavá jídla nebezpečná pro dětská bříška, tak proč kojící maminky v Mexiku mohou jíst frijoles (fazole) a ty z Koreje si mohou pochutnávat na kim chee (zelí naloženém v česnekovém nálevu) a jejich miminka potom ani nepípnou?” říká Dr. Karp ve své knize Nejšťastnější miminko v okolí.

Nyní před druhým porodem mě napadlo, že to ještě jednou s vyhýbáním „nadýmavek“ zkusím – tentokrát bez stresu. Objednala jsem si tedy na měsíc speciální krabičkovou dietu pro maminky. 5 jídel denně a se zárukou, že neobsahují žádné „nadýmavky“. Byla to teda pálka, ale co bych pro svoji milovanou Agátku neudělala, že? Poctivě jsem dodržovala zdravé stravování, nepila kromě kojících čajů a vody skoro nic (nepočítám sem tam to pivko). A výsledek mého testu?

Zázrak se nekonal. Tedy kromě toho, že jsem nemusela vařit, měla víc času věnovat se dětem a zažila obrovský boom energie 🙂

Prdíkům jsme se přes všechno ale nevyhnuli. Agátku nepravidelně trápily, někdy z rána, jindy v podvečer. Naštěstí ne dlouho, díky pár mým ověřeným metodám, které jsem se naučila u starší Zuzanky. Nevedla jsem žádnou statistiku, ale potvrdila se mi domněnka, že za prdíky může jídlo maminky velmi málo, nebo taky vůbec…

Mýtus vs. pravda

Myslím si, že v drtivé většině případů nemá pláč a bolest bříška miminka souvislost s jídlem maminky. Pravým důvodem bývá častěji nedostatečně vyzrálá střevní sliznice miminka, to, že ještě neví, jak prdíky samo vytlačit, stres sebeobviňující se maminky či nesprávná metoda kojení.

Pokud se teď cítíte mírně na rozpacích, protože jste tuto teorii doposud nikde neslyšeli, nejste určitě sami. Tvrdí to ale nově laktační odborníci a přední světoví pediatři. Všude nám tlučou do hlavy zastaralý názor, jak se musíme kvůli kojení neustále nějak omezovat a přitom i když všechno naše oblíbené jídlo omezíme až na kost, žádná změna se nekoná…

Je na čase, aby kojící maminky přestaly žít v neustálém strachu, že nějak ublíží svému miminku tím, že snědly nějakou normální potravinu. Rozmanitá strava ovlivňuje miminko pozitivně a zvyká si tím na různé chutě.

Až na malé výjimky, strava maminky neovlivňuje chování a pláč miminka. Ale může se stát, že některé maminky skutečně objeví potravinu, která způsobuje miminku problém- např. kravské mléko.

Pokud jako maminka neklidného miminka na několik dní vynecháte problematické potraviny, aby vyzkoušela, jestli nebude pak plakat méně, je to rozumné. Avšak podle zkušeností většiny maminek se při vyřazení těchto potravin uklidní jen málo dětí.

Takže maminky NO STRES a opravdu vynechte jen ty potraviny, o kterých se opakovaně přesvědčíte, že dělají miminku problémy. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že ať se sebevíc vyhýbáte nadýmavým potravinám, stejně vaše miminko budou trápit prdíky z jiných důvodů a to do doby, než se začne samo trochu pohybovat.

Nebojte se tedy při každém výběru jídla, jestli v něm je cibule nebo není a mějte na paměti, že žádná potravina pro vás není zakázána.

Více o prdících a jak na ně se dočtete v mém  eBooku: Pryč s kolikou a prdíky pro spokokené děti i maminky.

Mějte se maminky rády a papejte hezky, co vám chutná. 🙂
Míša

Jsem maminkou, lékařkou, instruktorkou BABY masáží, autorkou online kurzu BABY MASÁŽE a HANDLINGU, eBooku Pryč s kolikou a prdíky pro spokojené děti i maminky a eBooků ZDARMA: 8 rad, jak ihned utišit plačící miminko, Vyrobte si kmínové čípky doma. Miluju BABY masáže a mým úkolem je pomáhat rodičům budovat citové pouto s jejich úžasnými miminky a naučit je prostřednictvím něžných doteků, jak mohou ulevit miminkům od mnohých potíží a podpořit jejich správný vývoj. Můj příběh si přečtěte zde >>

Chtěla bys se mnou, mami, mít společnou ZÁBAVU, kterou si budeme užívat každičký DEN?
Koukni na:


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů