II. Jak na bolavé bříško miminek – čertovo lejno

Znáte tu bezmoc, když vaše miminko něco trápí a vy nevíte, jak mu pomoci? Zkoušíte to ale pořád dál, znova a znova… Je sice hezké, když vám někdo řekne: „však vydrž, to bolení bříška jednou přejde…“

Ale co když nechcete čekat až na JEDNOU? Tak čtěte dál. 🙂

Chcete najít ten ZÁZRAK, po kterém se mu uleví. Škoda, že to, co funguje u jednoho miminka, nefunguje u stejně u druhého. To by pak vůbec neexistovaly nekonečné diskuze, kde co maminka, to jiná rada a akorát vás z toho bolí hlava. Každé miminko je totiž jedinečné a příčin bolavého bříška může být víc.

Nejčastějším důvodem bolesti bříška u miminek je plynatost. Bublinky plynu dělají v bříšku pěknou paseku, protože natlakují střevo i břišní stěnu a tím podráždí senzorické nervy, které vyvolají v mozku pocit bolesti.

Zkrátka co je pod tlakem, to bolí. Dospělý by si s tím poradil raz dva, ale novorozenec zatím dobře prdět neumí. Jeho nezralá střeva se totiž teprve učí, jak se mají správně pohybovat a břišní lis (skupina svalů sloužící k tlačení) ještě není koordinovaný se svěračem (takže často zatíná obě partie zároveň…auč, no představte si to). 🙁

Asi jste už zkoušeli různé způsoby, které pomáhají plynatost zmírnit: Správnou techniku sání, odříhnutí, tygříka, masáž, různé kapičky, atd. O těch tady ale řeč nebude. Dneska si povíme o další přírodní cestě, která působí zvenčí a bříšku uleví.

Jak mě mrzí, že jsem se o této možnosti dozvěděla až teď! Vůbec, u nás se o tom zatím moc neví, i když ve světě je tento způsob používán už dlouho. Ale nebudu vás napínat….


Náš dnešní plenkový super-hrdina se jmenuje… Hing!

Hing (nebo také Asa foetida) je pryskyřice miříkovité rostliny rostoucí především v Iránu, Afganistánu a Indii. V Indii se již po staletí používá jako tradiční koření nebo jako domácí lék na:

 • zmírnění plynatosti
 • žaludeční nevolnost
 • parazity
 • nechutenství
 • detoxikaci těla (zlepšuje funkci lymfatického systému
 • zklidnění podrážděných nervů
 • suchý kašel a astma

Hing můžete koupit i u nás pod názvem čertovo lejno (kvůli svému silnému zápachu a hořké chuti) a používá se k výrobě mnoha bylinných léků. Jeho vůně připomíná hnilobný obsah koše smíšený s propařenými nohami, ale jinak je to mňamka. 🙂

Kojícím maminkám taky pomůže

Pokud patříte mezi ty, které se nechějí vyhýbat nadýmavkám, zkuste zařadit hing do svého jídelníčku. V indické kuchyni nahrazuje hing svou chutí česnek nebo cibuli a přidává se do pečených, vařených i smažených jídel. Protože pryskyřice obsažená v hingu je velmi aromatická, musí se používat s opatrností.

Tip: Před podáním do jídla hing rozpusťte v horkém oleji, rozpuštěná pryskyřice se totiž snáz rozptýlí v jídle a vysoká teplota změní její chuť a vůni k lepšímu.

Pro 4 osoby je za dostatečné množství hingu považována kulička velikosti hrášku. Zkuste si tedy hing přidat do luštěninových nebo zeleninových jídel a můžete kojit bez obav. Část protinadýmavých látek se z hingu totiž dostane i do mléka, stejně jako u kmínu.

Můžu Hing podávát i dětem?

Můžete. Pozor ale na jednu důležitou věc – u dětí do 8 měsíců se nedoporučuje hing podávat do stravy a proto se aplikuje povrchově při masáži bříška.

Shlédněte tento návod (bohužel bez češtiny, proto vysvětluji níže):

A jdeme do akce!

 1. Vezměte špetku hingu a důkladně ji promíchejte s malou lžičkou vody nebo olivového oleje (můžete i jiný jedlý olej).
 2. Bříško namasírujte vytvořenou směsí ve směru hodinových ručiček (tak vedou střeva). Vyhněte se ale pupíku, pokud není zcela zahojený.
 3. Po nanesení hingu ho nechte chvíli působit (cca 10 min).
 4. Poté bříško otřete vlhkou žínkou a osušte.

Rady pod čarou:

– Pokud si budete pořizovat hing, raději ho kupte v celku a kousek si nadrťte. Bude mít mnohem větší účinek a nebude ve směsi s jiným kořením. Jeden link na takový hing najdete tady.

– Nedávejte větší množství hingu, protože je to silné koření.

– Kvůli masáži vám doporučuji smíchat hing nejlépe s olejem, který bude po bříšku lépe klouzat.

– U atopiků a miminek s citlivou kůží raději před první masáží udělejte tzv. kožní zkoušku a naneste směs na malou část kůže miminka. Poté počkejte alespoň 3 hodiny, a jestli nevznikne zarudnutí nebo vyrážka, můžete pokračovat.

Doufám, že hing vyzkoušíte a dáte mi pak zpětnou vazbu 🙂 Myslím si, že je moudré inspirovat se našimi předky, kteří dobře znali účinky bylin a uměli je použít. Dnešní chemie se tomu zdaleka nevyrovná. Pokud byste se chtěli dozvědět více o způsobech, které na bolavé bříško miminka pomáhají, koukněte tady.

Tip na závěr: Hing můžete použít i k léčbě dráždivého suchého kašle u dětí. Vytvořte z něj opět směs a namasírujte s ním hrudník.

Prdíkům zdar.

Míša

Použité zdroje:
https://www.gomama247.com/how-to-use-hing-for-babys-stomach-trouble/#prettyPhoto
https://parenting.firstcry.com/articles/10-easy-and-effective-home-remedies-for-stomach-pain-in-babies/ http://cforcat.com/ways-give-asafoetida-babies-kids-gas-relief/
https://www.thehealthsite.com/parenting/hing-for-colic-pain-stomach-pain-and-pain-due-to-gas-in-babies-d815/ https://remedygrove.com/traditional/Indian-home-remedies-for-infant-colic-How-to-treat-infant-stomach-pain-gas-and-colic

Jsem maminkou, lékařkou, instruktorkou BABY masáží, autorkou online kurzu BABY MASÁŽE a HANDLINGU, eBooku Pryč s kolikou a prdíky pro spokojené děti i maminky a eBooků ZDARMA: 8 rad, jak ihned utišit plačící miminko, Vyrobte si kmínové čípky doma. Miluju BABY masáže a mým úkolem je pomáhat rodičům budovat citové pouto s jejich úžasnými miminky a naučit je prostřednictvím něžných doteků, jak mohou ulevit miminkům od mnohých potíží a podpořit jejich správný vývoj. Můj příběh si přečtěte zde >>

Chtěla bys se mnou, mami, mít společnou ZÁBAVU, kterou si budeme užívat každičký DEN?
Koukni na:


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů