Chtěla bys se mnou, mami, mít společnou ZÁBAVU, kterou si budeme užívat každičký DEN?
Koukni na:

Máme ho doma všichni a přesto netušíme, jaký poklad se v něm skrývá. Nejčastěji se setkáváme s kmínem v podobě koření s celými semeny, drcenými anebo i mletým. Jeho léčivé účinky lidé využívali už v době kamenné.
Používá se prakticky ve všech kuchyních světa a je nepostradatelný při výrobě pečiva, v masném, konzervárenském a farmaceutickém průmyslu. Je to mírný a všestranně prospěšný pomocník vhodný i pro nejmenší miminka.
A nás zajímá jediné – proč je tak dobrý na bolavé bříško?
Nejčastěji o kmínu slyšíme, že napomáhá k uvolnění „zaražených větrů“. Funguje v tom opravdu dobře a dá se říct, že „kmíneček“ na zadeček působí asi podobně, jako špendlík na balónek. Ze začátku jsem svoje 2 dcerky kojila často „pod vlivem“ kmínu a to byl pak panečku vichr, že by sfoukl i stodolu! 🙂 Jak to jenom dělá?
V chytrých publikacích se píše, že kmín obsahuje 3 – 7% éterických olejů, z nichž je jeho hlavní složkou karvon. Právě karvon (který můžete najít i v mátě a kopru) pozitivně ovlivňuje trávení a účinně pomáhá v boji proti kojeneckým kolikám více způsoby:
*Kromě toho studie ukázaly, že kmínový olej zlepšuje chuť k jídlu, vyhání parazity ze střev a působí silně desinfekčně a antisepticky (3). Hotový zázrak pro úpravu trávení malého miminka, nemyslíte? Navíc čistě přírodní a skoro zadarmo 🙂
Ačkoliv je malý a nenápadný, obsahuje velké množství antioxidantů, vitamínů a minerálních látek. Najdete v něm také vlákninu, kyselinu listovou, omega 3 a omega 6 kyseliny. Z minerálních látek obsahuje draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, selen, sodík, vápník a železo. A aby toho nebylo málo, tak z vitamínů v něj najdeme vitamíny A, řady B, C, E a K.
Více o účincích kmínu najdete tady.
Tento neslazený elixír vám maminky doporučuji pít max 2-3 x denně. Pokud už ale té chuti máte plné zuby, můžete přidat jednu lžíci jablečných slupek z chemicky neošetřených plodů. U miminek začněte raději jednou dávkou a sledujte jeho reakci. Pokud kmín snáší dobře, posupně přidejte na četnosti (nezvyšujte ale koncentaci).
Všeobecně platí pravidlo všeho s mírou, protože lidské tělo často nedokáže zpracovávat podstatně větší množství některých látek. Pak se nadbytečné množství z těla buď bez užitku vyloučí nebo může dojít ke vzniku alergické reakce. Takže raději opatrně…
V zadečku působí kmín naprosto bezpečně a daleko rychleji, než po podání ústy. Zároveň čípek uvolňuje mnohdy zaťatý svěrač, takže se miminko snáze vyprázdní.
U nás se bohužel z nepochopitelných důvodů zatím nedají koupit, takže máte 3 možnosti:
Teď už víte jeden způsob, jak ulevíte bolavému bříšku miminka. Snad vám to pomůže. Každé miminko je ale jedinečné a nemusí u všech fungovat to samé stejně dobře.
Chcete vědět více způsobů, díky kterým zvládnete koliku a prdíky? A proč místo fenyklového čaje u miminek raději sáhnout po kmínu? Vše najdete v mém eBooku Pryč s kolikou a prdíky pro spokojené děti i maminky
Mějte se krásně a pijte kmín na zdraví!
Míša.