Bolí mě bříško, protože to nechci dělat do plenky!

Dobře, řeknu to bez obalu. Bezplenková komunikační metoda mě vždy tak trošku děsila. Při představě, že budu muset miminko zkoumat 24/7, jestli chce/nechce nad misku, mě polil pot. Nechtěla jsem neuroticky sledovat, jestli neuvidím lehký záchvěv v jeho obličeji předčící ŠŠŠ nebo AA, a pak vše z něj rychle strhávat jako hladový lev se mi vážně nechtělo.

Jak bychom to udělali asi na návštěvě, v autě nebo na procházce? Takový stres vlastně kvůli čemu? Abych si řekla: Dobře ty, ženo, chráníš naše životní prostředí, miminku ulevíš a i korunku ušetříš…

Ale co když to nestihnu? Budu jako muset převlékat celé miminko a vyčítat si, že jsem selhala a navíc zapomněla náhradní prďáky na převlečení.

Ne, za to mi to nestojí, miluju svoje miminko, ale nechci být otrokem jeho zadečku… Bože, jak já jsem tomu vůbec nerozuměla!

Během 3. těhotenství jsem na svých kurzech masáží miminek potkala už vícero maminek, které si gumovou mističku nosili s sebou a miminko na něj přirozeně dávaly po kojení či probuzení. Koukala jsem s údivem a nenápadně sondovala.

O co větší šok byl, že ty matky vůbec nebyly eko bio podivínky, jak jsem si představovala a zas tak moc to nehrotily. A prý neznají bolavé bříško! Hmm, to mě vážně nahlodalo a začala jsem se o to víc zajímat.

Jaké milé překvapení bylo zjistit, že se dá bezplenkovat i částečně, tedy příležitostně s pomocí plenek. To bych mohla zvládnout. Než vám popíšu, jak se nám to podařilo a co nám to dalo, tady je pár důležitých faktů , které byste o bezplenkovce neboli BKM měli vědět.

Bezplenková komunikační metoda (dále BKM) neboli přirozená hygiena nemluvňat je způsob péče o děti, který praktikují rodiče na různých místech světa, aby dětem umožnili svou potřebu vykonat mimo své oblečení, tzv. vně svého „hnízda“, když si o to řeknou. Tato metoda je především o komunikaci, trpělivosti a naslouchání.

BKM je sice moderní pojem, ale její princip je starý, jako sám svět. Pomysleli jste na to, co používali kdysi naši předci, když ještě nebyly plenky?

Nic. Anebo improvizovali.  Ve starověku se používaly místo plenek zvířecí kůže, mech, listy a další látky. Například Inkové dávali trávu pod kůži z králíka a eskymáci dávali mech pod lachtaní kůži.

Až koncem 18. století nastal převrat, kdy děti v Evropě a Severní Americe začaly nosit předchůdce dnešních plenek. Jednalo se o lněné nebo bavlněné kusy látky v obdélníkovém tvaru, které byly připevněny spínacími špendlíky. V této době se také začaly objevovat první jednorázové plenky, ale byl to luxus, který si ne každý mohl dovolit.

V minulosti bylo proto velmi žádoucí miminko učit od začátku dělat potřebu vně svého „hnízda“. Mimochodem znáte nějaké zvířátko, které by mělo ve svém hnízdě „naděláno“? I zvířecí mámy dělají zpočátku určitý druh BKM, kdy stimulují kakání svého miminka jemným olizováním jeho zadečku (uvolňují mu tím svěrač) no a pak… 🙂 Stačí se podívat do pelechu štěňatům nebo koťátkům, nemají tam nic. 🙂

Teď trochu fyziologie vyprazdňování a jak toho využít ve svůj prospěch…

Všechna miminka hned po porodu mají schopnost vědomě uvolňovat své svěrače. Uvolňují ho také instinktivně při napnutí stěny měchýře, v chladu nebo při zvýšené aktivitě parasympatiku v době odpočinku, po probuzení nebo po jídle – toho využívám hlavně já. Automaticky po probuzení či kojení sundám malé plenku, dám ji do vysokého klubíčka, pod ní misku a čekám.

Ve stresu/ v bolesti naopak sympatikus zatne svěrač, takže například u bolení bříška neodchází větry ani kakání. Jedno z nejúčinnějších řešení je pak uvolnit miminku svěrač – pomocí jemného tlaku a tepla . Řeknu vám teď radu nad zlato, jak na to. Ale nelekejte se, jde to i jinak, než u zvířátek. 🙂

Moje zkušenost s BKM

Přišla jsem na NI až u třetí dcerky Táničky. Asi prvních 6 týdnů vůbec neuměla kakat sama. Stolice ji odcházela po 3 dnech a to jedině, když byla rozbalená. Jako na signál začala večer plakat, kroutit se a tlačit, a já instinktivně věděla, že ji nějak musím pomoct uvolnit zadeček.

A tak jsem ji sundala punčochy, látkovku, dala si ji do horního klubíčka a šla s ní nad umyvadlo do koupelny. Nechala jsem puštěnou vodu, dokud se neohřála a začala ji s ní omývat zadeček. Tlak kolínky na bříško a teplá voda ji dělaly dobře a hned se uklidnila.

Po chvilce, pokud z ní nic nevyšlo jsem ji ještě chvilku krouživým pohybem masírovala svěrač ukazováčkem, dokud se jí neulevilo. Někdy to bylo v ní tak natlakované, že to z ní doslova vystřelilo.

Najednou byl klid. To mě ohromilo a proto jsem začala sundávat plenku a dávat ji na kyblík i po probuzení a někdy i po kojení, pokud neusnula.

Bezplenkovku dělám příležitostně, se 3 dětmi to stíhám na pohodu 2-3 x denně.

A bolavé bříško? U Táničky nikdy bolavé dlouho nezůstalo. Opravdu nám BKM neskutečně pomohla. Možná jsem ji dala od narození celkově 5 kmínových čípků, když už ani teplá voda nepomohla a bylo zapotřebí rozhýbat střevo.

Jinak ji preventivně dávám probiotika, masíruju bříško, po rozbalení ji nechávám aspoň 5 minut pokopat nožičkami a pak tráví chviličku i na bříšku, aby posílila břišáky. 🙂 Žádné drahé a zbytečné složitosti, jen přirozenost a komunikace.

Proč byste celkově měli vyzkoušet bezplenkovku? Výhody jsou mnohé.

  • Děti netrpí tolik na bolesti bříška, tím pádem jsou klidnější a méně uplakané.

S tou bolestí bříška to dovysvětlím.

Nemusí to být pravidlem, ale většina novorozeňat ze začátku nerady kakají či čůrají do svého „hnízda“. Není to pro ně přirozené, protože doteď vykonávaly svou potřebu do plodové vody. A tak se vztekají a neuvolní svěrač, dokud je nerozbalíte nebo dokud jim vnitřním tlakem svěrač nepovolí.

Z tohoto důvodu mají nafouklé bříško prdíky, které svěrač ne a ne pustit na svobodu. Bolestí z napjatého bříška se dále svěrač ještě více zatne, jak jsem vysvětlovala výše a je zaděláno na dlouhou serenádu pláče.

Neuvolněný svěrač bývá opravdu jedna z nejčastějších příčin bolení bříška hned vedle slabého bříška. Když tyto 2 věci fungují správně a miminko zatne ve správné chvíli břišní lis a uvolní svěrač, je jedno, kolik spolyká vzduchu u kojení nebo co snědla mamka včera špatného.

  • Díky praktikování bezplenkovky mezi vámi a miminkem vzniká velmi blízký vztah. Je to obdoba masáže nebo kojení, kdy miminku děláte dobře a naplňujete jeho potřebu.
  • Zadeček netrpí na opruzeniny, jelikož je většinu doby v suchu.

Jak s BKM jednoduše začít?

Netlačte na pilu, nebuďte nervózní a příliš ambiciózní. Cílem není pokaždé chytit potřebu do misky, ale naslouchat miminku. To vás neskutečně sblíží. Spolehněte se na své instinkty, o čůrání si miminko říká podobně jako o kojení.

Nenechte se odradit časovou náročností a zkoušejte to ze začátku příležitostně, např. po probuzení, protože v této době máte největší pravděpodobnost úspěchu.

Když se miminko začne probouzet, s láskou a s citem ho vytáhneme z šátku či z postýlky, sundejte mu plenu (důležité je minimální oblečení, abychom s ním nemuseli moc manipulovat) a podržte ho ve vysokém klubíčku nad miskou v klíně nebo nad umyvadlem.

Během bdělého stavu si všímejte signálů nespokojenosti, vrtění se, mručení nebo naopak ztišení. Při kojení přestane miminko pít a vypadá soustředěně, v šátku se začne vrtět a vzpírat. Signálů je celá škála a každé miminko může mít jiné. Tyto signály má miminko od narození, ale kolem 4. měsíce vyhasnou, pokud nejsou vyslyšeny.

Nemusíte začínat s bkm hned v porodnici, ale čím dřív a čím častěji ji budete praktikovat, tím méně bolavého bříška zažijete. 🙂 V mezičase můžete používat normální jednorázovky nebo látkovky.

Novorozeně čůrá v intervalu cca co 15-20 minut a postupně se interval prodlužuje. Myslete na to a nenechte se odradit nehodami, i kdybyste měli padesátiprocentní či menší úspěšnost, je to skvělé!

Miminko si pamatuje, proto mu pomůže, když zavedete „čurací“ zvuk jako např. „sss“ nebo „ššš“, který si spojí s „teď můžu“ (pozor na zvuky, které naši příbuzní používají k tišení miminek, v odpověď na ššš by mohli být pokakáni, zvuk podobný pfff taky není nefunkční). 

No a nakonec je fajn zmínit, že k tomu moc nepotřebujete, jen svůj čas, umyvadlo, speciální kyblík nebo skládací silikonovou misku pro psy, která se vleze i do kabelky.

Tak co, zkusíte to taky? Výsledek stojí za to… 🙂

Kvůli bobečku se už netrap bobečku. Nad mističku pojď s chutí, ať je zase veselé s tebou bytí.

Jsem maminkou, lékařkou, instruktorkou BABY masáží, autorkou online kurzu BABY MASÁŽE a HANDLINGU, eBooku Pryč s kolikou a prdíky pro spokojené děti i maminky a eBooků ZDARMA: 8 rad, jak ihned utišit plačící miminko, Vyrobte si kmínové čípky doma. Miluju BABY masáže a mým úkolem je pomáhat rodičům budovat citové pouto s jejich úžasnými miminky a naučit je prostřednictvím něžných doteků, jak mohou ulevit miminkům od mnohých potíží a podpořit jejich správný vývoj. Můj příběh si přečtěte zde >>

Chtěla bys se mnou, mami, mít společnou ZÁBAVU, kterou si budeme užívat každičký DEN?
Koukni na:


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů